Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 11:00 до 19:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

ЕУРОСТАТ: ГЕРМАНИЈА Е БРОЈ ЕДЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ НА ПИВО ВО ЕВРОПА

Според објавата на Еуростат на Интернационалниот ден на пивото, Германија е најголемиот производител на пиво во ЕУ во 2020 година. со произведени 7,5 милијарди литри што претставува 24% од вкупното производство во цела Европа. „Едно од четири пива што содржи алкохол, доаѓа од Германија“ се вели во извештајот. Во однос на производството, по Германија следи Полска…

ПРВИОТ ПЕТОК ВО МЕСЕЦ АВГУСТ Е ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА ПИВОТО

Пивото е еден од најстарите пијалоци во светот, а Меѓународниот ден на пивото им дава можност на обожавателите ширум светот добра можност да наздрават во негова чест. Овој ден се одбележува секој прв петок во месец Август а оваа година се паѓа на 6ти Август. На пивото му успева тоа што на политичарите не може да им…

ПИВСКА МИТОЛОГИЈА: ГАМБРИНУС – ФЛАМАНСКИОТ КРАЛ НА ПИВОТО

Кралот Гамбринус бил легендарен крал на Фландрија, која денес е составен дел од Белгија, и неофицијален светец и заштитник на пивото и пиварството. Неговото потекло, е еден вид на мистерија. Без оглед на тоа кој бил Гамбринус, се верува дека тој измислил пиво од слад во кој се додава хмељ. Буркард Валдис, германски писател во…

МАЛ ВОДИЧ ЗА КИСЕЛИТЕ ПИВА

Пивски стил кој или го сакате или не го сакате. Луѓето кои го сакаат пивото не го поднесуваат овој стил, оние пак кои не го сакаат пивото го прифаќаат поради неговите сензации кои не се типични за пивото, додека пак винољубителите го сакаат дека ги потсеќа на виното. Киселите пива се всушност најстарите пива во пивската…

СОРАБОТКАТА НА ПОРТАЛОТ „САКАМ ПИВО.МК“ СО СЛОУ ФУД МАКЕДОНИЈА

За прв пат во Македонија на 24-ти јуни 2016 година се одржа првиот Master of Food курс за занаетчиски (крафт) пива во салата „ Лабораторија за вкус“ во организација на мрежата Слоу Фуд Македонија и настанот Тера Мадре Македонија, со што и започна долгогодишната партнерска соработка со нашиот портал. Во рамките на овој курс се…

И ВО БРИСЕЛ МОЖЕ ДА СЕ ИЗБАЊАТЕ ВО ПИВО, OТВОРЕНИ СЕ ПРВИТЕ ПИВСКИ СПА ЦЕНТРИ

Кога зборуваме за Белгија, пивото е секогаш на прво место. Можеби е клише за некого, но тоа е веќе факт, како што е и факт дека се најдобрите пива во светот. Во Источна Европа пивските бањи не се новост. Германија и Чешка со векови назад своите го имаат овој третман на пивски бањи, а од…

ДЕГУСТАЦИЈА: LIEFMANS KRIEK BRUT И LIEFMANS GOUDENBAND

Liefmans Brewery е основана во 17-тиот век Жакобус Лифман (Jacobus Liefman) во Оуденард, Белгија. Повеќе од 300 години Лифманс произведува пиво на брегот на реката Шелде. Во 1900 започнаа да соработуваат и да тргуваат со локалните земјоделци, кои што произведуваат цреши, кои потоа беа додавани во садовите за ферментација во пиварницата, за зреење и одлежување.…

ПИВСКИ САЛОН НА ОТВОРЕНО БР 5

Драги пријатели љубители на пиво и останати хедонисти на убавото живеење и однесување. Ве известуваме дека повторно го враќаме на сцена Пивскиот Салон кој што беше одложен минатата година поради пандемијата со COVID 19, на нова локација и по втор пат на отворен простор во паркот кај културниот дом Кисела Вода, веднаш спроти спортската сала…

BEVOG: СЛОВЕНСКА ПИВАРНИЦА ВО АВСТРИЈА

Во Австриската индустриска зона Bad Radkersburg Васја Голар целата потребна бирократија за старт на неговата пивара БеВог ја завршил за само неколку недели. Словенскиот претприемач Васја Голар од пивскиот портал ratebeer.com добил награда за сите негови пива. 3 та награда во категоријата на најдобри нови пивари во светот за сите четири пива кои што ги…