Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 12:00 до 20:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

ГЕРМАНИЈА: „ШЕНКЕРЛА“ ТАВЕРНА КОЈА Е ПОД ЗАШТИТА НА UNESCO, И ПИВО КОЕ Е ПОД ЗАШТИТА НА SLOW FOOD

Шенкерла е историска пивара и таверна од Бамберг, која што е позната по нивното уникатно димено пиво Aecht Schlenkerla Rauchbier. Пиварата оперативна е уште од 1405 година кога работела во пабот Zum Blauen Löwen („Кај Синиот Лав“) а денешниот паб Шенкерла се наоѓа во зградата со Готска архитектура Dominikanerklause.

БУДИМПЕШТА: ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА КОЈА НУДИ МНОГУ ПИВСКИ ИСКУСТВА

ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ОД БУДИМПЕШТА: Будимпешта како и секој друг голем Европски град, има што да понуди кога е пивото во прашање. За кратко време на престој речиси и да е невозможно се да пробате и посетите, па затоа го ангажиравме нашиот пријател Ерол да ни ја изработи оваа пивска приказна. Прва на удар е компанијата…

„CRAFT HOUSE BREWERY“ ДОАЃА ПИВОТО „CROWN“ ПИВСКАТА КРУНА ОД ВЕЛЕС

Градот Велес, со централна местопололжба на Македонија, е значаен и познат по голем број работи. Градот бил дом на голем број македонски преродбеници, револуционери, писатели и поети и тој е една од лулките на македонската култура, а низ историјата се среќава како град на првиот театар во Македонија, град на првата библиотека, првата гимназија, првото музичко училиште, како и првиот музеј. Градот е карактеритичен по својата типична велешка и староградска архитектура. Велес е еден од индустриските центри на Македонија и значаен трговски, транспортен и економски центар.

ШТИП СЕ ВПИШУВА ВО МАПАТА НА ЗАНЕТЧИСКИ ПИВА СО ПИВАРАТА „СТАР КОНАК“

Имав слушнато уште од поодамна дека нешто се кува во градот под Исарот, но сеуште не знаев каде, кој, како и што. И ете по две годишна илегала на некој начин, момците од Стар Конак излегоа конечно во јавноста со проектот Крафт Пивара Стар Конак, прва во регионот а втора во Македонија од овој тип…

РЕПОРТАЖА: „CANTILLON“-ПОСЛЕДНАТА АКТИВНА ЛАМБИЧКА ПИВАРА ВО БРИСЕЛ

Ламбичкото пиво е ретко, кисело пиво, кое што во неговото производство користи техники кои што датираат уште на самите почетоци откако човекот почнал да се занимава со пиварството. На оваа моја дводневна посета во Брисел успеав и бев цврсто решен да ја најдам и посетам оваа уникатна пивара, читајќи претходно многу за овој пивски стил,…

РЕПОРТАЖА: ОСВОЈУВАЊЕ НА ЗМЕЈОТ СО „ГУЛДЕН ДРАК“

Секое исклучително, одлично пиво си има и своја голема приказна, па така и пивото „Гулден Драк“. Познато по „златниот змеј“, но и пиво кое што потсетува на вино со исклучително силна арома и полн вкус. Следува приказната за Гулден Драк.   „Гулден Драк“ на својата етикета го има змејот како симбол кој што го претставуваше бродот на…

ПИВСКИ ТУРИЗАМ: VOREIA, SERRES-GREECE ГОЛЕМИ ПИВА КОИ ВИ ЈА ВРАЌААТ НАСМЕВКАТА НА ЛИЦЕТО

По долго убедување, но и конзумирање на нивните пива, ете конечно се одлучив и на оваа кратка пивска авантура во посета на микропиварата од Сер, Voreia. Се наоѓа во Севернито дел од Грција, односно на 60 км од Солун и веднаш се наоѓа на самиот пат. Voreia во превод значи  „Север“ oд каде што доаѓавме…

ПИВСКИ ТУРИЗАМ: ВО ПОСЕТА НА MAISTER BREWERY, КАМНИК СЛОВЕНИЈА

Порталот Сакампиво.мк продолжува со серијалот на пивскиот туризам. Овој пат бевме во посета на пиварата Maister Brewery во градчето Камник, во непосредна близина на Љубљана,Словенија каде што главен мајстор пивар е нашиот пријател Дејан Коларовски од Струмица Еден мал вовед во пивската сцена во Словенија. Од 2009 година движењето и трендот на крафт пивската сцена во Словенија…

СТАРОГРАДСКО BEER TOUR

На 16ти март порталот за промоција на пиво и пивска култура „СакамПиво“ во соработка со Кодинг Горска ве водат во фабриката во с Конопиште каде што се произведува СТАРОГРАДСКО ПИВО. Посетата и екскурзијата е дел од серијалот на пивски туризам кој порталот има за цел да го практикува секој месец.