Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 12:00 до 20:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

Iron Maiden ВО ПАРТНЕРСТВО СО BrewDog ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА НИВНОТО НОВО КРАФТ ПИВО

Легендарниот Хеви Метал бенд Ајрон Мејден влегоа во партнерство со гигантот на крафт сцената пиварата BrewDog  за да го реализираат нивното ново 6% ABV India Pale Lager. Пивото се вика Hellcat и според соопштението за медиумите пивото има пријатна цитрусна арома и не многу агресивно. Пивото ќе биде наменето исклучително за Американскиот пазар, каде што и…

СОФИЈА: Balkan Beer Bash 2021

12 и 13 јуни 2021 година. Ова се крајните датуми за фестивалот за крафт пиво Balkan Beer Bash 2021 година, најголемито пивски фестивал од овој тип на Балканот. Местото останува исто - магацинскиот простор на Деспрезент во Софија, ул. Веслец ′ ′ 81 (веднаш до централната Автобуска Станица и Царина Софија) со истата саатница на одржуивање…

ДЕГУСТАЦИЈА НА КИСЕЛИ ПИВА ОД СЛОВАЧКА

Денес IPA Пивскиот стил е веќе тренд, но киселите пива се безвременски. Овие пива се одлични за љубителите на виното, убаво се спаруваат со храна. Киселите пива стануваат популарни во последната деценија почнувајќи од САД, кои што ја даваат основата. Кога зборуваме за киселите пива постојат две различни школи. Спонтано ферментирани со див квасец и…

ДЕГУСТАЦИЈА НА ПОЛСКИ ПИВА: KOMES BALTICKY PORTER, RUSSIAN IMPERIAL STOUT И PINTA IMPERIAL PORTER

Во рубриката рецензии и дегустација на пива денес ќе ви ги презентираме Полските пива од две млади знаетчиски пивари KOMES PORTER BALTYCKI и KOMES RUSSIAN IMPERIAL STOUT и PINTA IMPERIAL PORTER. Малку за стиловите. Пивскиот стил Russian Imperial Stout своето потекло и традиција ја носи од Британскиот Портер наменет за извозниот пазар, со тенденција да биде…

НОВОСТИ: ПРИНОСОТ НА ХМЕЉ ВО АВСТРАЛИЈА СЕ НАМАЛИ ЗА 1,6 %

Водечкиот одгледувач и производител на хмељ во Австралија  Hop Products Australia (HPA) ја заврши бербата во 2021 година. Хмељот од трите фарми со вкупна површина од 675 хектари произведе 1526 тони на хмељ. Површината на фармите со хмељ споредено со минатата година се зголеми за 6,9 % или 44 хектари, а приносот од земјоделските култури се…

НОВОСТИ: CHIMAY 150 Е НОВОТО ПИВО ОД ТРАПИСТИЧКАТА ПИВАРА!

Трапистичката пивара Шимеи (Chimay ) повеќе од 50 години од последното пиво лансирано на пазарот, го пушти неодамна новото пиво Chimay 150. Ова пиво (10% vol.)  ја следи истата линија на вкусовите на останатите Шимеи стилови, со тоа што новото има зелена етикета и капаче, и се надоврзува на неговите претходници Chimay Dorée, Chimay red cap…

ТРАДИЦИЈА: ПИВО Grodziskie ПОЛСКИОТ ШАМПАЊ. ДИМЕНО, ХМЕЉЕНО, МИСТЕРИОЗНО, 100% ПЧЕНИЧНО И ЗАБАВНО ЗА КОНЗУМИРАЊЕ

Пиварите ширум светот продолжуваат да ги произведуваат веќе одамна заборавените традиционални пивски стилови, за да денес ги збогатуваат и подобруваат со нови вкусови и иновативни решенија. Белгиското Ламбичко пиво е веќе одамна заштитено со закон и под заштита на УНЕСКО, како и дименото Германско пиво Шленкерла, Трапистичките пива, Норвешкиот квасец КВЕИК, Финското пиво SAHTI. Во…

500 ГОДИНИ ОД ГЕРМАНСКИОТ ЗАКОН ЗА ЧИСТОТА НА ПИВОТО

Пред 505 години, односно на 23ти Април 1516 година војводата од Баварија Вилхелм IV, прогласи нов пакет на закони кои го носеа насловот Reinheitsgebot (кој значи Рајна-височина-брод) со кој се регулира чистотата на состојките дозволени во пивото во рамките на кралството Баварија (Германија).   ИСТОРИСКАТА ПОЗАДИНА НА ЗАКОНОТ Во Средниот век квалитетот на водата беше многу слаб и…

ЛАМБИЧКО ПИВО – ГОРДОСТА НА БРИСЕЛ

Насликано е во делото на Фламанскиот уметник Питер Бругел  „Старецот“ од 16-тиот век, и критикувано во 19тиот век од писателот Шарл Бодлер, Ламбичкото пиво можеби е едно од најстарите модерни стилови на пиво. Киселоста и неговиот див вкус се резултат на спонтаната ферметнација, метод во производството каде што пивото е изложено на природно наталожен квасец…