Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 12:00 до 20:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

Fuller’s ПРОСЛАВУВА 176 ГОДИНИ ОД СВОЕТО ПОСТОЕЊЕ

На 16ти Ноември компанијата Fuller's Brewing Company ја прослави својата 176 годишнина нудејќи им на сите свои клиенти можност не една, не две туку три чаши за симболични 1,76 фунти. Настанот Fuller's Get Together почна да се оддржува во 2018 година, а секоја година цената за трите чаши ја одразува возраста на компанијата. Клиентите може да…

BARLEYWINE HAGGER 0221 НА BEVOG СЕ ЗАКИТИ СО СРЕБРЕНА МЕДАЛА НА EUROPEAN BEER STAR

Bevog Barleywine : HAGGER 0221 доби сребрена медала на интернационалниот натпревар на пиво European Beer Star кој се одржа минатата недела во Минхен. Натпреварувањата на The European Beer Star се во организација на асоцијацијата Private Brauereien од 2004 г и е една од оние кои имаат најдолг стаж во оценување на пивата. European Beer Star…

NETFLIX СО ПРИКАЗНАТА ЗА ОКТОБЕРЕФЕСТ 1900

Секоја есен љубителите на пивото од целиот свет го резервираат терминот за да го посетат најстариот пивски фестивал на планетата Минхенскиот Октоберефст. Но, за жал од 2020 г се откажаа сите планови за негово одржување и тоа прв пат после 210 годишната традиција. Но, Нетфликс излезе со алтернативна верзија за да ја задоволи вашата жед…

BRASSERIE DE SILLY: НОВИТЕ ПИВА Silly Triple Bio И Silly Session IPA ВО 2021 НАСКОРО И ВО ПИВСКИОТ САЛОН

Silly Session IPA - СВЕТЛО И ЛЕСНО ПИВО Silly Session IPA е поблаго пиво од Green Killer, првото ИПА пиво од пиварата. Направено е со природни ароматски хмељови, и има помал процент на алкохол од претходникот. (4.2%). Идеално освежително пиво со суптилни цитрусни ноти, егзотични овошја, и многу слаба и пријатна горчина на крајот…

ЕУРОСТАТ: ГЕРМАНИЈА Е БРОЈ ЕДЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ НА ПИВО ВО ЕВРОПА

Според објавата на Еуростат на Интернационалниот ден на пивото, Германија е најголемиот производител на пиво во ЕУ во 2020 година. со произведени 7,5 милијарди литри што претставува 24% од вкупното производство во цела Европа. „Едно од четири пива што содржи алкохол, доаѓа од Германија“ се вели во извештајот. Во однос на производството, по Германија следи Полска…

BEVOG: СЛОВЕНСКА ПИВАРНИЦА ВО АВСТРИЈА

Во Австриската индустриска зона Bad Radkersburg Васја Голар целата потребна бирократија за старт на неговата пивара БеВог ја завршил за само неколку недели. Словенскиот претприемач Васја Голар од пивскиот портал ratebeer.com добил награда за сите негови пива. 3 та награда во категоријата на најдобри нови пивари во светот за сите четири пива кои што ги…

Iron Maiden ВО ПАРТНЕРСТВО СО BrewDog ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА НИВНОТО НОВО КРАФТ ПИВО

Легендарниот Хеви Метал бенд Ајрон Мејден влегоа во партнерство со гигантот на крафт сцената пиварата BrewDog  за да го реализираат нивното ново 6% ABV India Pale Lager. Пивото се вика Hellcat и според соопштението за медиумите пивото има пријатна цитрусна арома и не многу агресивно. Пивото ќе биде наменето исклучително за Американскиот пазар, каде што и…

НОВОСТИ: CHIMAY 150 Е НОВОТО ПИВО ОД ТРАПИСТИЧКАТА ПИВАРА!

Трапистичката пивара Шимеи (Chimay ) повеќе од 50 години од последното пиво лансирано на пазарот, го пушти неодамна новото пиво Chimay 150. Ова пиво (10% vol.)  ја следи истата линија на вкусовите на останатите Шимеи стилови, со тоа што новото има зелена етикета и капаче, и се надоврзува на неговите претходници Chimay Dorée, Chimay red cap…

АМЕРИКАНСКА ПИВАРНИЦА САКА ДА ВЛЕЗЕ ВО ГИНИСОВАТА КНИГА НА РЕКОРДИ СО НАЈЛУТОТО ПИВО НА СВЕТОТ

Американската пиварница Maltese Brewing Company сака да го прати нивното пиво Signal One 2.0 до Гинисовата Книга на Рекорди - во според нивно мислење најзачинетото пиво во светот. Maltese Brewing Company е лоцирана во Фредериксбург, Вирџинија, Нејзините основачи се пожарникари, (можеби и затоа се стремат да бидат забележани како пивара која што го направила „најлутото“…