Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 10:00 до 18:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

САКАМ ПИВО.МК НА KUBO BEER AWARDS 2023 – BOLZANO ITALY

Настанот Beer Craft 2023 во Болзано, Италија е инспириран од културата на крафт пивата, ексклузивни сесии на спарување на пиво со храна, и воркшопови од научен аспект. Настанот се одржа на 19ти и 20ти Мај и е еден од одлично организираните настани каде што се промовира културата на занаетчиските односно популарно познати како крафт пива, а…

ЗИМСКИ ПИВСКИ САЛОН ’22 ЗИМСКИ ПИВСКИ РАДОСТИ

Е па другари еве не повторно со Пивскиот салон. Да ја завршиме годината достојно и како што треба со дегустација на македонски занаетчиски пива и нешто плус. Пивскиот салон е организиран со големо срце, ентузијазам и љубов и поддршка не само од учесниците, туку и малиот број посетители кои се вистински и искрени љубители на…

ШТИП: КРАФТ ФЕСТИВАЛ ВОЛ.1

Во организација на центарот за култура Ацо Шопов, општина Штип и крафт пиварата Стар Конак за прв пат во градот Штип ќе се случи промоција и презентација на домашни македонски и крафт пива. Крафт Фестивал Vol:1 кога: Сабота 04.06.2022г каде: Плато пред НУЦК „Ацо Шопов“ Штип со почеток од 12:00ч Програма: 12:00ч -Отварање на фестивалот 13:00ч - Дебата: Крафт индустријата ,…

OСВРТ КОН ЗИМСКИОТ ПИВСКИ САЛОН “21

Ете и тоа се случи. Зимскиот пивски салон во месец Декември веќе станува традиционален и спротивен на оние кои тврдат дека пивото се пие само во текот на летото и само за отворени настани. На ова издание во огранизација на порталот за промоција на пивото и ширење на пивската култура фокусот беше повторно на производителите…

ЗИМСКИ ПИВСКИ САЛОН БР 6

Почитувани љубители на пивото.   Традиционално крајот на годината го одбележуваме со уште еден пивски салон во организација на порталот за промоција на пиво и ширење на пивска култура сакампиво.мк. Трет по ред во декември, ова е 6-иот пивски салон посветен на македонските занаетчиски пивари и домашните пивари од хоби, на дел од увозните пивски брендови, дестилерии,…

28 МИ СЕПТЕМВРИ : САД-НАЦИОНАЛЕН ДЕН НА ПИЕЊЕ ПИВО

За Американците денес е Националниот ден на пиење пиво односно еликсирот од слад. Како што завршува сезоната за Октоберфест, така тие го прославуваат овој ден за да уживаат во најпопуларниот пијалок за возрасни. Љубителите на пивото денес имаат избор повеќе од било кога, од Але пива до разни лагери, експлозија на крафт пивата, разни натпревари…

Brussels Beer Challenge ПРОСЛАВУВА 10 ТО ЈУБИЛЕЈНО ИЗДАНИЕ

Овогодишнето јубилејно 10 то издание на The Brussels Beer Challenge ќе се случи во градот од каде што се започна. Градот познат по Големиот плоштад, Grand Place, по споменикот Manneken Pis, по Atomium, и секако по трите работи по кои е препознатлив овој град и држава: превкусните чоколади, помфрит и пивото. The Brussels Beer Challenge е…

РЕГИОН: АЛБАНИЈА ПИВСКИ ФЕСТИВАЛ ВО КОРЧА

Korca Beer Fest е најголемиот и најкомерцијален фестивал во Албанија. се одржува оваа година од 18ти до 22ри Август. ЗА 5 дена минатата година го посетиле 100 000 посетители,а овој голем број на посетители се должи на главните принципи на фестивалот: бесплатен влез, селектирана музичка програма, и широк спектар на странски и домашни брендови на пиво. Пивскиот…

ПРВИОТ ПЕТОК ВО МЕСЕЦ АВГУСТ Е ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА ПИВОТО

Пивото е еден од најстарите пијалоци во светот, а Меѓународниот ден на пивото им дава можност на обожавателите ширум светот добра можност да наздрават во негова чест. Овој ден се одбележува секој прв петок во месец Август а оваа година се паѓа на 6ти Август. На пивото му успева тоа што на политичарите не може да им…