Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 10:00 до 18:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

ДЕГУСТАЦИЈА: LIEFMANS KRIEK BRUT И LIEFMANS GOUDENBAND

Liefmans Brewery е основана во 17-тиот век Жакобус Лифман (Jacobus Liefman) во Оуденард, Белгија. Повеќе од 300 години Лифманс произведува пиво на брегот на реката Шелде. Во 1900 започнаа да соработуваат и да тргуваат со локалните земјоделци, кои што произведуваат цреши, кои потоа беа додавани во садовите за ферментација во пиварницата, за зреење и одлежување.…

ДЕГУСТАЦИЈА НА КИСЕЛИ ПИВА ОД СЛОВАЧКА

Денес IPA Пивскиот стил е веќе тренд, но киселите пива се безвременски. Овие пива се одлични за љубителите на виното, убаво се спаруваат со храна. Киселите пива стануваат популарни во последната деценија почнувајќи од САД, кои што ја даваат основата. Кога зборуваме за киселите пива постојат две различни школи. Спонтано ферментирани со див квасец и…

ДЕГУСТАЦИЈА НА ПОЛСКИ ПИВА: KOMES BALTICKY PORTER, RUSSIAN IMPERIAL STOUT И PINTA IMPERIAL PORTER

Во рубриката рецензии и дегустација на пива денес ќе ви ги презентираме Полските пива од две млади знаетчиски пивари KOMES PORTER BALTYCKI и KOMES RUSSIAN IMPERIAL STOUT и PINTA IMPERIAL PORTER. Малку за стиловите. Пивскиот стил Russian Imperial Stout своето потекло и традиција ја носи од Британскиот Портер наменет за извозниот пазар, со тенденција да биде…

ВИКЕНД ПРЕПОРАКА ЗА КОНЗУМИРАЊЕ: DOUBLE ENGHIEN BLONDE 33 CL (BRASSERIE SILLY)

. Enghien Blonde е регионален стил на пиво со многу зачини и ароми, со слаба киселост и пријатна горчина, избалансирано пиво во кое ниту една од состојките не доминира. Белгиско пиво со овошни ароми на кајсија и слатко јаболко (сето тоа резултат од суровините). Прилично слатко на непцето кое што завршува со пријатен горчлив финиш.…

ВИ ПРЕТСТАВУВАМЕ: ПИВО ELIXIR ОД ЗАНАЕТЧИСКАТА ПИВАРА БАЛАДИН, ПИВО ЗА ЏЕНТЛМЕНИ

Пивото ELIXIR e доста комплексно и „екстремно“ пиво со голема ароматичност. Содржи 10 % алкохол и речиси како да нема во него хмељ. на овој начин се постигнува микс на горчината и сувоста, со што се постигнува  баланс од блажината на сладот со што пивото добива на структура. ELIXIR  всушност е пиво за оние кои…

РЕЦЕНЗИИ: “SILLY SOUR” BRASSERIE DE SILLY

  Валонија, Белгија е позната како родното место нз сезонскиот стил на пиво Saison. Во малото градче Сили, истоимената пивара Brasserie de Silly се обидува да изгради репутација на овој стил. со нивниот рецепт за темното Сезонско пиво кој што датира уште од средината на 19тиот век. Silly Sour е уникатно пиво и прво од тој вид…