Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 11:00 до 19:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

NETFLIX СО ПРИКАЗНАТА ЗА ОКТОБЕРЕФЕСТ 1900

Секоја есен љубителите на пивото од целиот свет го резервираат терминот за да го посетат најстариот пивски фестивал на планетата Минхенскиот Октоберефст. Но, за жал од 2020 г се откажаа сите планови за негово одржување и тоа прв пат после 210 годишната традиција. Но, Нетфликс излезе со алтернативна верзија за да ја задоволи вашата жед…

28 МИ СЕПТЕМВРИ : САД-НАЦИОНАЛЕН ДЕН НА ПИЕЊЕ ПИВО

За Американците денес е Националниот ден на пиење пиво односно еликсирот од слад. Како што завршува сезоната за Октоберфест, така тие го прославуваат овој ден за да уживаат во најпопуларниот пијалок за возрасни. Љубителите на пивото денес имаат избор повеќе од било кога, од Але пива до разни лагери, експлозија на крафт пивата, разни натпревари…

BRASSERIE DE SILLY: НОВИТЕ ПИВА Silly Triple Bio И Silly Session IPA ВО 2021 НАСКОРО И ВО ПИВСКИОТ САЛОН

Silly Session IPA - СВЕТЛО И ЛЕСНО ПИВО Silly Session IPA е поблаго пиво од Green Killer, првото ИПА пиво од пиварата. Направено е со природни ароматски хмељови, и има помал процент на алкохол од претходникот. (4.2%). Идеално освежително пиво со суптилни цитрусни ноти, егзотични овошја, и многу слаба и пријатна горчина на крајот…

LONDON PORTER И ПРИКАЗНАТА ЗА ОВОЈ ПИВСКИ СТИЛ

Како последна преостаната Лондонска семејна фабрика за пиво, останаа доследни и жестоки бранители на традиционалните пивски стилови посебно Porter Пивото. Porter Пивото напредуваше во главниот град уште од пред неколку векови, а стилот изумре на почетокот на 19тиот век. Fuller's повторно го врати овој стил на картата. Богато, темно и кремасто пиво, добитник на многубројни награди…

ПИВО ЗА СЕКОЈА СЕЗОНА

Кога сте некаде на одмор или некое патување секогаш си понесувате и некое пиво за да си го пиете по дома. Но понекогаш тоа и не е исто како моментот кога сте го пиеле таму. Во што е грешката? Можеби знаете и од лично искуство, субјективниот фактор игра секогаш важна улога. Перцепцијата, вкусот и целокупното…

Brussels Beer Challenge ПРОСЛАВУВА 10 ТО ЈУБИЛЕЈНО ИЗДАНИЕ

Овогодишнето јубилејно 10 то издание на The Brussels Beer Challenge ќе се случи во градот од каде што се започна. Градот познат по Големиот плоштад, Grand Place, по споменикот Manneken Pis, по Atomium, и секако по трите работи по кои е препознатлив овој град и држава: превкусните чоколади, помфрит и пивото. The Brussels Beer Challenge е…

ПИВО – ОСНОВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА СТИЛОВИТЕ

Пивото се дели на голем број стилови и подстилови, а денес тие речиси и тројно се зголемија. За да се снајдете ви пренесуваме еден мал преглед на основните и најпопуларни пивски стилови со нивните карактеристики. PILSNER - Настанал во Чешкиот град Плзен во1842 г. Се појавил како одговор на пивото со лош квалитет. Локалниот мајстор на пивото…

ПИВОТО ВО ЛИТЕРАТУРАТА: ЗА ПИВОТО ИМА КОЈ ДА ПИШУВА

Од фамозната „Химна на Нинкаси“ - Сумериската Божица на пивото, до ноторниот „Еп за Гилгамеш“ и „Песната над Песните“, страниците на убавата книжевност се преполни со редови и стихови во чест на пивото и другите опојни пијалоци. Примери има премногу. На етикетите на пивото ќе најдете покрај останатото и портрети од значајни книжевници, како Вилијам…

РЕГИОН: АЛБАНИЈА ПИВСКИ ФЕСТИВАЛ ВО КОРЧА

Korca Beer Fest е најголемиот и најкомерцијален фестивал во Албанија. се одржува оваа година од 18ти до 22ри Август. ЗА 5 дена минатата година го посетиле 100 000 посетители,а овој голем број на посетители се должи на главните принципи на фестивалот: бесплатен влез, селектирана музичка програма, и широк спектар на странски и домашни брендови на пиво. Пивскиот…