Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 10:00 до 18:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

Iron Maiden ВО ПАРТНЕРСТВО СО BrewDog ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА НИВНОТО НОВО КРАФТ ПИВО

Легендарниот Хеви Метал бенд Ајрон Мејден влегоа во партнерство со гигантот на крафт сцената пиварата BrewDog  за да го реализираат нивното ново 6% ABV India Pale Lager. Пивото се вика Hellcat и според соопштението за медиумите пивото има пријатна цитрусна арома и не многу агресивно. Пивото ќе биде наменето исклучително за Американскиот пазар, каде што и…

НОВОСТИ: CHIMAY 150 Е НОВОТО ПИВО ОД ТРАПИСТИЧКАТА ПИВАРА!

Трапистичката пивара Шимеи (Chimay ) повеќе од 50 години од последното пиво лансирано на пазарот, го пушти неодамна новото пиво Chimay 150. Ова пиво (10% vol.)  ја следи истата линија на вкусовите на останатите Шимеи стилови, со тоа што новото има зелена етикета и капаче, и се надоврзува на неговите претходници Chimay Dorée, Chimay red cap…

АМЕРИКАНСКА ПИВАРНИЦА САКА ДА ВЛЕЗЕ ВО ГИНИСОВАТА КНИГА НА РЕКОРДИ СО НАЈЛУТОТО ПИВО НА СВЕТОТ

Американската пиварница Maltese Brewing Company сака да го прати нивното пиво Signal One 2.0 до Гинисовата Книга на Рекорди - во според нивно мислење најзачинетото пиво во светот. Maltese Brewing Company е лоцирана во Фредериксбург, Вирџинија, Нејзините основачи се пожарникари, (можеби и затоа се стремат да бидат забележани како пивара која што го направила „најлутото“…

ПОРТАЛОТ „САКАМ ПИВО.МК“ ЗАПОЧНУВА СО ОН ЛАЈН ПРОДАЖБА

Он лајн продажбата би можела значително да го зголеми кругот на луѓето кои го сакаат пивото, а во ваква ситуација, барем целата држава, теоретски би можела да стане еден голем пазар. Во изминатиов период кога бевме соочени со вонредна состојба, а тоа значи карантин, односно затворен синџир на ресторани, хотели, пресечен канал на дистрибуција и…

БЕЛГИЈА: 666 ДОБРИ ПРИЧИНИ ЗА НОВОТО Duvel 6.66%

Белгиската пивара Дувел оваа година слави 150 години и по тој повод фановите ги израдува со новата варијанта од нивниот серијал новото блонд пиво со шаволски процент на алкохол 6,66 % или како што објаснуваат од пиварата е фантастична комбинација на DUVEL и DUVEL TRIPLE HOP.

ШВАЈЦАРИЈА: ПИВО НА ПОШТЕНСКИТЕ МАРКИ

Минатиот месец Швајцарија издаде две поштенски марки под името Bierbraukunst или Умешноста во пиварството – на едната марка е кригла од светло пиво, а на другата чаша од темно пиво. Марките се издадени по повод 125 годишнината од доминацијата на пивото над виното на пазарот на Швајцарија. Денес во Швајцарија постојат 900 пиварници, а првата голема…

РЕАКЦИЈА НА ПИВАРИТЕ НА COVID-19

Со едно чукање на срцето и еден здив се промени светот на пиварството. Баровите се затворија низ целиот свет, бизнисите се затворија, и падна продажбата на пиво. Вирусот кој започна од Кинеската провинција и го зафати речиси целиот свет, пандемијата продолжува да предизвикува глобални сериозни нарушувања. Во светски рамки милиони хектолитри пиво се оставени во резервоарите,…

БЕЛГИЈА: ТРАПСИТИЧКАТА ПИВАРА ROCHEFORT ПОСЛЕ 6 ДЕЦЕНИИ СО НОВО ПИВО

Повеќе од шест децении Трапистичката Пивара „Рошфор“ нема издадено ново пиво, потпирајќи се на нејзината традиционална трилогија 6-8-10. Денес доаѓа Triple Extra. За разлика од Трапистичката Пивара „Chimay“, која исто така ја зголеми својата трилогија со сино-бело-црвено пиво за да му посака добредојде на новото светло пиво, Dorée (4,8%) во 2013 година, во Рошфор, доаѓа силното…

ХРВАТСКА: THE GARDEN BREWERY ДОБИ ПРЕСТИЖНО ПРИЗНАНИЕ КАКО НАЈДОБРA ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА

Повеќе од 200 илјади љубители на пивото гласале за Загребската The Garden Brewery како една од најдобрите во Е вропската Унија и тоа втора година по ред според гласовите од порталот BEER 52, најголемиот пивски клуб во светот. И оваа година според овие гласови златото за најдобра пивара во Европа оди повторно во Загреб, и за…