Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Отворено: понеделник до петок од 10:00 до 18:00 часот
улица Максим Горки 25/4 1000 Скопје, Македонија
0 items - 0 ден 0

HERZ-ШИБЕНСКО, МАКЕДОНСКА ПИВСКА КРАФТ КОЛАБОРАЦИЈА

Првото шибенско – македонско пиво беше посветено на проф.д. Сашко Јовев, македонскиот кардиохирург, по мајка од Шибеник, шеф на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија во Скопје. Тој раководеше со тимот од доктори, кои на 23.05.2020 успешно извршија трансплантација на срце во Република Македонија. Станува збор за историски настан бидејќи е првата успешно извршена трансплантација во Македонија.…

СЛОВЕНИЈА: ПОВТОРНО СЕ ОТВАРА ФОНТАНАТА СО ПИВО, НО СО ОДРЕДЕНИ МЕРКИ

Отварањето ќе биде одржано во согласност со насоките кои што ги издаде Националниот институт за јавно здравје, со што би се спречило ширењето на коронавирусот. Љубителите на пивото се радуваат дека Фонтаната со зеленото злато, или првата фонтана со пиво во светот, повторно ќе биде отворена за јавноста во Словенскиот град Жатец, после полугодишната сезонска пауза. Отварањето…

ТЕЛЕГРАФ: СРБИЈА ВТОРА НА ЛИСТАТА ЗЕМЈИ ОД КОИ ЕУ УВЕЗУВА ПИВО, ЗАД МЕКСИКО А ПРЕД САД

Земјите членки на ЕУ минатата година увезоа 57 милиони литри пиво од Србија, што е за 12 % од вкупната количина на увезено пиво од земјите кои не се членки на ЕУ, Спроед податоците на Еуростат, минатата година во Европската Унија се произведени преку 39 милјарди литри пиво кое содржи алкохол, што е еквивалентно на количина…

ТЕХНОЛОГИИ: ПИВОТО “Guinness “ ГО НАЈАВИ НОВОТО БЕЗАЛКОХОЛНО ПИВО

Ирскиот гигант брендот „Guiness“ стана најновавата пиварница која што на пазарот понуди своја верзија на безалкохолно пиво, откако пред извесно време го промовира најновиот производ од нивното портфолио во категоријата пивото Guinness 0.0.

ВЕЛОСИПЕДИСТ ИСЦРТАЛ ТРАСА СО ПИВСКА ЧАША

Несекојдневна посвета на неговото омилено пиво, овие денови испишал белгискиот велосипедист Баво Денекер од Антверпен - ја извозил велосипедската траса долга 277 километри, исцртувајќи со тоа пивска чаша со логото на пивото Дувел. Импресионирани од тој потег, пиварата дома му испорачала контингент од своето славно пиво.

BREWERS OF EUROPE: КАКО ДА СЕ ПРЕЖИВЕЕ КОРОНА БЛОКАДАТА?

Веќе два месеца угостителството во цела Европа целосно е блокирано. Тековно почнаа да се отвараат угостителските објекти во Германија Чешка, а од оваа недела и во нашата земја, во Британија во почетокот на јуни. По тој повод се огласи и Асоцијацијата на Европски пивари  BOE (Brewers of Europe) со писмо до Европската комисија.