Skip to content Skip to footer

Iron Maiden ВО ПАРТНЕРСТВО СО BrewDog ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА НИВНОТО НОВО КРАФТ ПИВО

Легендарниот Хеви Метал бенд Ајрон Мејден влегоа во партнерство со гигантот на крафт сцената пиварата BrewDog  за да го реализираат нивното ново 6% ABV India Pale Lager.

Пивото се вика Hellcat и според соопштението за медиумите пивото има пријатна цитрусна арома и не многу агресивно. Пивото ќе биде наменето исклучително за Американскиот пазар, каде што и ќе се произведува.

„Го барав совршениот партнер за новото свежо пиво и да го пласирам на пазарот во САД“ изјави Брус Дикинсон вокалистот и главниот иницијатор на оваа пивска епопеја. „Одамна сум обожавател на BrewDog, не само заради нивните пива, туку и заради нивниот став и стил. Кога го запознав тимот на BrewDog, откривме дека почитта е взаемна и дека можеме заедно да направиме уникатно пиво “.

„Воодушевени сме што соработуваме со светски познатиот бенд како Iron Maiden“, додаде Џејмс Ват, извршен директор и ко-основач на BrewDog. „Iron Maiden, како и BrewDog, го одржуваа својот дух на независност во текот на целата своја кариера. Hellcat е силно хмељено пиво, со златно жолта боја и чист и јасен финиш – епско пиво достојно за оваа наша соработка “.

Во 2013 г Дикинсон соработуваше со семејната пиварницата Робинсон за пивото на Iron Maiden’s Trooper. Како што се наведува во соопштението, продадено е  во над 25 милиони пинти ширум светот и е извезено во над 60 земји.

Минатата година BrewDog заедно со метал бендот од САД Lamb of God направија безалкохолно пиво.

Извор ://www.businesswire.com