Skip to content Skip to footer

Novopacké Pivo Valdštejn

150 ден

На залиха

Категории , Product ID: 11068

Опис

Пивото Valdštejn е посветено на војводата Алберт од Валдштајн кој потекнувал од сиромашна благородничкото семејство Валдштејн. За време на чешкото востание, под скандалозни околности отишол во служба на Хабсбурговците и на тој начин заработил барања за највисоки награди. Царот му ја доделил титулата војвода од Фридлант и му ја доверил врховната команда на неговата војска. Албрехт од Валдштејн бил многу посветен на развојот на регионот на Источна Бохемија. По оваа историска личное е наречено ова светло специјално пиво, кое со својат вкус секако ќе ги задоволи љубителите на силно горко пиво со добра пена.
Содржина на алкохол: 7%