Skip to content Skip to footer
-20%

La Divine

200 ден

STRONG AMBER ALE / 330 ml/ 9.5 % alc / BELGIUM

блага арома, суптилна завршница и лесна горчина со ноти на чад и алкохолна моќ. Божествено пиво.

На залиха

Категории , Product ID: 2549

Опис

Рецептот за ова пиво е создаден во 1990 година од Жан Пол ван ден Хаген кој што дипломирал за пиварско инжинерство на институтот во Гент. Тој беше таткото на Бертранд, еден од двајцата сопственици на пиварата. Пивото е направено на барање на еден трговец со пиво од Лиеж. Тој го сугерирал името на пивото, но и му наложил на мајсторот на пивото тоа да биде силно и моќно пиво. Алкохолот го забавува работењето на квасецот и мораше да пронајдат нов квасец кој што ќе може да се справи со алкохолот. „La Divine“ во основа го има рецептот од „Enghien Blonde“, но има подолга ферментација која што го прави пивото перфектно со неговото одлежување. Але пиво, со килибарна боја, блага арома, суптилна завршница и лесна горчина со ноти на чад и алкохолна моќ. Божествено пиво.

Color: Amber beer

Density: 9.5% vol. alc.

Softness: 4/10

Bitterness: 5/10

Suggestions: Serve between 7 ° C and 10 ° C

Ingredients: Water, Malt, Yeast, Kent hops, Hallertau hops.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “La Divine”