Skip to content Skip to footer

Fourchette 75cl

950 ден

Нема на залиха

Категории , Product ID: 10827

Опис

„Fourchette“ ГАСТРОНОМСКО ПИВО  – 75 cl

“Одбележи го моментот!”

„Fourchette“ е родено како резултат на најдоброто од двата света. Тие го комбинираа соистицираниот и префинет вкус  од врвните шефови со знаењето и страста на 6тата генерација на мајсторите на пивото .  „Fourchette“ е живо пиво направено со скапоцени сорти на хмељ и уникатен квасец во комбинација со процесите на горна ферментација и секундарна ферментаицја, тие создадоа рамнотежа помеѓу меката горчина и пријатното освежување.

Овој класиечн Белгиски трипл стил на пиво е деликатесен со сите видови на храна. Тоа е заклучокот на научниците кои го проучувале ова пиво за „спарување на храна“. Вкусот на ова пиво со килибарна боја  е со полно тело, изненадувачки и елегантно. Фуршет има и овошен вкус (праска, тропско овошје, ананас и варено јаболко), како и цветен (допир на мед).

Фуршет има најдобар вкус кога се служи со полна пена и со талог. Истурете го пивото од висина (15 см) во чашата и завртете го шишето за да се олабави талогот. На овој начин вишокот гас може да избега. Пијте го Фурше од деликатна чаша за вино или друга чаша со тенок раб. Идеалната температура на служење за Fourchette е 8°C.