Skip to content Skip to footer

ABBAYE DE FOREST

(1 Преглед на корисник)

220 ден

BLOND ALE / 330ml / 6.5 % alc / BELGIUM

повеќе од една чаша обично пиво, приказна која што ја носи со себе целата страст на оние кои што го создадоа

На залиха

SKU: 134582 Категории , Ознаки: , , Product ID: 398

Опис

Со векови Бенедиктанските монаси менаџирале како вистински претприемачи со производство на пивото Abbaye de Forest, вклучително и останатите локални занаети во Опатијата. Целта им беше да создадат пиво со метод на горна ферментација, целосно произведено во Манастирот како стил на пиво, но и женствено, нежно и елегантно. Рецептот за пивото се пренесувал од генерација до генерација низ векови и така бил зачуван и никогаш не бил променет од 1850 година. Доколку се одлучите за ова пиво очекувајте и повеќе од една чаша обично пиво, очекувајте приказна која што ја носи со себе целата страст на оние кои што го создадоа. Во чашата е со златно жолта боја, со благи и портокалови рефлексии, суптилно парфимирани ароми на кои им претходи горчлив вкус со овошни впечатоци на суво грозје. Исклучително пријатно пиво за сите прилики и сите годишни времиња, и за секој кој што ќе го проба. Се служи на температура од 5 до 8 °C.

Боја:  Blond beer
Процент на алкохол 6.5% .
Волумен 330 мл
Температура на служење:
помеѓу 5 ° C и 8 ° C

Brasserie de Silly денес е во рацете на шестата генерација на семејството Van der Haegen од 1850 г. Пиварата е препознатлива како една од подобрите Белгиски пиварници и располага со еден поширок спектар на разновидни пива.Секое пиво се произведува на традиционален начин, користејќи свој уникатен квасец, (тајна која што е позната само на пиварата),  вода од сопствен извор, хмељ и слад. До крајот на 20тиот век произведуваа само три пива, а од 1950 г почна постојано да се зголемува нивната палета на производи кои се презентирани на овој веб портал.

1 преглед за ABBAYE DE FOREST

  1. Christian Spaulding

    Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio.

Додај преглед