Skip to content Skip to footer

NOVA PAKA PODKRK. SPECIÁL TMAVÝ

150 ден

На залиха

Категории , , Product ID: 11051

Опис

Прв пат црното лагер пиво “Podkrkonossky” Special Tmavy беше произведено како Божикно пиво во 2005. Благодарение на неочекуваниот успех, пиварата продолжи да го произведува ова пиво во редовниот репертоар. За подготовка на ова пиво се користи оригинален рецепт, кој што содржи 4 различни типови на слад. Карактеристична е богатата арома на печен слад, со горчливи карамелни нијанси. Полн и богат вкус и длабока долготрајна пена.

Пивото се произведува во пиварата Nova Paka во истиомениот град уште од 18тивек така што новата модерна пиварница располага со стари и традиционални рецепти. Водата е од сопствен стар бунар, локална сорта на хмељ, и свој слад. Пивото зрее 10 недели, Се препорачува да се служи со месо, дивеч и обилни грицки.

Производител: Nova Paka a.s
Земја на потекло: Чешка
Процент на алкохол 6,3 %
волумен 500 мл