Skip to content Skip to footer

BROUWERIJ BOSTEЕLS „MONTE CRISTO“

300 ден

Monte Cristo is a fascinating dark specialty beer, smooth with a complex character. At the base of its unique taste and colour lies a blend of four malts.

На залиха

Категорија Ознаки: , , , Product ID: 11204

Опис

Monte Cristo
ПРОИЗВОДИТЕЛ: BROUWERIJ BOSTEЕLS
ЗЕМЈА НА ПОТЕКЛО БЕЛГИЈА
ПРОЦЕНТ НА АЛКОХОЛ: 11,5 %
ВОЛУМЕН: 330 МЛ
стил на пиво специјално пиво
ОПИС:Инспирирано од новелата на Александар Дима „Грофот Монте Кристо од 1841 г
Приказната за авантуристот Дантес, кој наоѓа богатство на далечен остров, е трајна мистерија. Приказна беше толку интензивно што ја инспирираше пиварницата Бостилс да создаде своја мистериозна авантура. Интензивна фасцинација во потрагата по авантура што може да се вкуси во пивото. Сопственото „Монте Кристо“ пиво на пиварницата Бостелс е силно пиво со полно тело. Но, избалансиран, сложен и рафиниран вкус исто така. Тоа е пиво полно со страст и мајсторство кое плени до последната голтка. Единаесет недели му даваат на „Монте Кристо“ време да ги обедини вкусовите и аромите. Единаесет недели за да се постигне совршена рамнотежа помеѓу нотите на ванила од даб и винскиот карактер на шери.За време на овој долг и многу специфичен процес на созревање, на пивото му се дава совршено време да го развие својот целосен идентитет. Со својот 11,5% алкохол и неговата топла пикантност, Монте Кристо е пиво за складирање par excellence, авантуристичко богатство за секој љубител на пивото.