Skip to content Skip to footer

St. Hubertus Wit

210 ден

На залиха

Категории , , Ознаки: , Product ID: 11227

Опис

St Hubertus Wit 33Cl
Производител: St Hubertus.be
Земја на потекло: Белгија
Процент на алкохол: 5 %
Стил на пиво: пченично wheat beer
ОПИС: St. Hubertus Wit е волшебно матно пиво, со фина и стабилна пена Со секоја голтка влегувате во светот на суптилните вкусови и ароми Со Ст Хубертус доживувате уникатно освежувачко искуство. Без разлика дали сте љубител на пченични пива или само барате освежително и вкусно пиво, St. Hubertus Wit е одличен избор. Дозволете си да бидете маѓепсани од деликатните ароми и хармонијата на вкусовите во ова прекрасно бледо русоко пиво.
Пивото е инспирирано од приказната за Sint Hubertus, како и од античката базилика и огромните шуми во Ардените каде што еленот е крал, а пиварите во 21виот век направија манастирско занаетчиско пиво, Во 683 г Хуберт бил Лорд, но сеуште не бил прогласен за светец, Беше млад, богат, од добро семејство и ги претпочиташе добрите работи во световниот живот отколку верските обреди. Еден ден, на празникот Рождество, излегол на лов во Ардените. Во оддалечениот дел од шумата наиде на огромен бел елен. Еленот потоа се сврте кон него…во 2018 г беше направено првото пиво во негова чест . Пиварите денес потсетуваат дека ова митско место, во подножјето на базиликата во градот Сен-Хуберт, веќе се користело за правење пиво. Овде се произведуваа одлични и скапоцени пива со трпение, страст и знаење. И бидејќи Белгијците сакаат да раскажуваат големи приказни…Во Белгија луѓето сакаат да раскажуваат одлични приказни. Кога пиварите ја замислиле идејата да земат инспирација од богатите почви на Ардените, плус древната традиција на производство на пиво и познатите легенди во регионот, имаше сосема логично да се крсти ова прекрасно занаетчиско опатско пиво „Синт Хубертус“. За ова пиво, исто така, има сè што е потребно за да стане легенда – благодарение на неговата уникатност и богатото наследство.