Skip to content Skip to footer

Chimay Blauw BA Armagnac 2020

2.000 ден

длабока темно кафена боја, со арома на слатка карамела, ванила, и темно чоколадо. Комплексно пиво кое што одлежува долго време во буриња од Армањак

Нема на залиха

Категории , Product ID: 11150

Опис

Grande Réserve barrel fermented
производител Abbaye de Scourmont
земја на потекло Белгија
процент на алкохол: 10,50
Волумен 750мл
стил на пиво: Barrel Aged Dark Ale
ОПИС:  Chimay Bleue  е црно пиво кое што станува се подобро со долгогодишно одлежување. Полно со ароми на овошје и чоколадо, кое што преминува во извесна благост и изобилство на зачини. Од 2015 г започнаа со еден нов метод на секундарна ферментација во одлежување на дрвени буриња. Со овој метод пивото добива екстра ароми и вкусови, и добива комплексен карактер којшто варира во зависност од бурето кое што е користено . После тоа пивото е подложно и на трета ферментација со одлежување во шишиња. Во оваа серија има 28% of Armagnac 24% француски даб и 48% американски даб.