САКАМПИВО.МК ПОЧНУВА СО ОНЛАЈН ПРОДАЖБА НА ПИВО ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА

Онлајн продажбата би можела значително да го зголеми кругот и бројот на љубителите на пивото, вклучувајќи го и занаетчиското пиво, и во една ваква ситуација целата држава, па и регионот стануваат еден голем пазар.

Прочитај

ЛЕГЕНДАТА ЗА ПИВСКИОТ СТИЛ „РАДЛЕР“ И 13000 ЖЕДНИ ВЕЛОСИПЕДИСТИ

Секој пивски стил си има своја приказана. Ова е приказната за радлерот.Според легендата, во едно топло летно попладне во 1922 година, германскиот гостилничар по име Франц Ксавер Куглер, се соочуваше со дилема.

Прочитај

НОВО НА ПАЗАРОТ: THE GARDEN BREWERY, ХРВАТСКА – ВИСТИНСКА ИНОВАТИВНА ПИВСКА ПРОГРАМА И КРАФТ ПИВО ВО ЛИМЕНКИ

Отпорот кон лименките сеуште е присутен кај нашиот пазар. Повеќето локали не ги прифаќаат лименките како опција за понуда во нивното богато пивско мени, поради нивните предрасуди кон лименките, без да знаат дека пивото во лименки е подолготрајно за разлика од стакото на пример, заштитено е од надворешните влијанија и температури, и секако повкусно.

Прочитај

ДРЕВНАТА ГЛИНЕНА ТАБЛА СО РЕЦЕПТОТ ЗА ПИВО ПРОДАДЕНА НА АУКЦИЈА

Познатата глинена табла стара 5000 години на која што стои деталниот опис на состојките на пивото и првиот „пивски автограм“ во светот, беше продадена на аукција за 175000 фунти.

Прочитај

ОКТОБЕРФЕСТ ВО КИНА: АКО НЕ САКА МИНХЕН, ТОГАШ САКА КИНГДАО

Во Кина, повеќе нема страв од коронавирусот, па дури и одлучија да го организираат нивниот најголем пивски фестивал Кинескиот Октоберфест. Додека Германците го откажаа нивниот, Кинескиот сепак ќе се одржи и тоа во градот Кингдао, град кој има преку 9 милиони жители, во североисточниот дел на Кина, каде што очекуваат стотина илјади посетители.

Прочитај