Skip to content Skip to footer

BALADIN WAYAN

190 ден

SAISON/ 750 ml / 5.8 % /  ITALY

„Неговите мириси и ароми веднаш ќе ве транспортираат во полињата каде што цвета мајчината душица и рузмаринот. “

Нема на залиха

Категорија Product ID: 3289

Опис

WAYAN има длабока блескава жолта боја, стабилна прекрасна кремаста пена. Неговите многу комплексни ароми веднаш ќе ве транспортираат во полињата каде што цветаат рузмаринот, мајчината душица, Уште на првата голтка ги чувствувате комплексните вкусови и ароми, кои се движат од сладот до цитрусот минувајќи низ нотите на зачините и кој повторно ве тера на втора, трета, четврта голтка…

СОСТОЈКИ: вода, јачменов слад, пченица, хељда, рж, хмељ, мешавина на зачини, кори од цитрус, и ароматични плантажи во варијабилни пропорции, шеќер и квасец.

Волумен: 750/330 мл
Процент на алкохол: 5,8%
Екстракт: 14,5
Боја: 8-10
Единици на горчина: 8-10
Се служи на температура од 8-10 ° C
Се препорачува со остриги, школки, ракчиња, сурова риба, зачинето црвено и бело месо, етно кујна, среднио и стари сирења.

ИСТОРИЈА НА ПИВОТО

2000 започнува новиот милениум за семејството на Мусо со раѓањето на Вајан. име кое што на Балинезиски јазик значи првороден. Затоа семејството на пивата на Баладин расте како и неговото семејство со раѓањето на првата ќерка кое што го носи и нејзиното име. Се смета за сезонско пиво со различни житни култури и мешавина на зачини.