Skip to content Skip to footer

TEKTONIC BOMBAŠ

190 ден

PALE ALE / 500 ml / 5% / SLOVENIA

Нема на залиха

Категории , , Product ID: 9963

Опис

BOMBAŠ американски PALE ALE, е уште еден во низата лесни, но многу пријатни пива, рачно сварен со помош на вредните раце на нашите пивски мајстори.
BOMBAŠ се претставува како класичен pale ale со сламена боја и средно висока бела пена. Телото е лесно и пријатно, а вкусот потсетува на цитрус, билки и тропско овошје.
Во after taste се чувствува слаткоста на лесен слад. Аромата го следи вкусот и потсетува на ананас, лимон и ливадско цвеќе. Горчината е умерена и пријатна.

СОСТАВ:
Вода, јачменов слад (Pilsen, Cara Pils, CaraBlond), хмељ (Magnum, Cascade, Simcoe), квасец.
Пастеризирано, нефилтрирано светло пиво.
Алк. 5,0% Vol.

May be an image of drink