Skip to content Skip to footer

AECHT SCHLENKERLA RAUCHBIER WEIZEN

189 ден

WEIZENBOCK / 500ml / 5.2 % alc / GERMANY

„Високо квалитетно пиво создадено за уживање. Димена арома, банана, зачини…

 

Нема на залиха

Категории , Product ID: 2996

Опис

Шленкерла Smokebeer Wheat е але тип на пиво со лесна димена арома. Како традиционално Баварско пченично пиво се произведува со мешавина на јачменов и пченичен слад. Еден мал дел од сладот е класичниот димен слад на Шленкерла, додека пченичниот слад е регуларен. Schlenkerla Rauchbier Weizen има димена арома, која што многу потсетува на пушена сланина. На вкус доминираат ноти на банана, зачини, и фина блажина од сладот. Високо квалитетно пиво создадено за уживање.

КАРАКТЕРИСТИКИ:

Процент на алкохол: 5,2%
Волумен 500 мл
Земја на потекло: Германија
Производител: Brauerei Heller
Тип на пиво: weizen, rauchbier, amber

Дополнителни информации

Beer Type

Bock, Fruit beer, India Pale Ale, Lager, Pale Ale, Pilsner, Porter, Stout, WEIZEN, WITBIER