Skip to content Skip to footer

AECHT SCHLENKERLA EICHE DOPPELBOCK

180 ден

DOPPELBOCK / 500 ml / 8,5 % alc /GERMANY

„Интензивно ароматично пиво, созревано со месеци во длабоките подруми под пиварницата во Бамберг.“

Нема на залиха

Категории , , , Product ID: 3000

Опис

Шленкерла е последната пивара во Бамберг која то ги искористува старите карпести подруми за одлежување на пивото(односно лагерисување) Дури и во целиот свет не постои пиварница која што работи на тој начин. Во Англија во 19тиот век пиварите ги зрееа своите пива во шишиња неколку години, нешто сично како Шампањ. Од 2010 година ова се прави и во оваа пиварница. За сите нивни сезонски пива, така и ова одлежува 4 месеци во подрумите под Бамберг и за тоа време квасецот продолжува да си ја врши својата работа и постојано да создава нови вкусови и ароми.

Уникатно искуство за вистинтките љубители на пивото!

Пред да го конзумирате извадете го шишето малку од фрижидерот на тој начин вкусовите во пивото се развиваат подобро При налевањето можете да ги ставете и остатоците од квасецот но и не морате. Може да ги искористите кога ја ставате втората чаша.

Откријте сами што најмногу ви се допаѓа!

„Прекрасна килибарна боја, со нота на димени ароми и карамела„

КАРАКТЕРИСТИКИ:

Тип на пиво: Bock, Rauchbier одлежан во буриња
Волумен: 500 мл
Процент на алкохол: 8,5 %
Земја на потекло: Германија
Се служи на температура од  6° C