Skip to content Skip to footer

PREARIS SMOKEY LI

220 ден

BLOND BEER / 8 % / 330 ml  BELGIUM

Нема на залиха

Категорија Product ID: 10190

Опис

Производител: Vliegende Paard Brouwers
Земја на потекло Белгија
Стил на пиво: Fruit / Flavoured Beers
Процент на алкохол 8%
волумен 330 мл

Prearis Smokey Li е светло пиво кое што е произведено со чајот Lapsang Souchong , кој што на пивото му ја дава вкус и арома на димено. Има стабилна кремаста пена, и веднаш потоа доаѓа до израз димената арома која се надополнува со овошни ноти. Лесно горчлив финиш и малку зачинети ноти.

Vliegende Paard Brouwers  е нова занаетчиска пивара која што со производство почна од 2010 година по натпреварот на Brouwland каде што пратија нивна верзија на Трапист пиво со 10 % алкохол. Следната година беа известени дека влегле во финалето заедно со уште 7 други финалисти, чии пива беа тестирани од експерти,пивски познавачи, и мајстори на пивото.

Добитник е на бронзена медала во 2017 година

 

Овој сајт е наменет за лица над 18 години