Skip to content Skip to footer

MILLER GENUINE DRAFT

80 ден

AMERICAN LAGER / ABV 4.7% / USA /

Нема на залиха

Категорија Product ID: 9916

Опис

СТИЛ НА ПИВО: American lager
Земја на потекло: САД

Oсновано е пред околу 160 години во Милвоки во пиварата the Plank Road Brewery од страна на тогаш 30 годишниот Фредерик Милер кој штотуку пристигнал од Германија со неговата сопруга со која што донеле еден куфер полн со специјален квасец и со сон да направи голема пиварска индустрија. Остатокот од приказната е историја. Во долината Милер имало многу вода, но прв пат пивото почнало да се произведува од 1985 г. Тогаш е создадено Miller Genuine Draft.

Денес Miller Genuine Draft многу патува и не постојат граници за ова пиво. се извезува во 50 земји од Парагвај до Канада, од Русија до Австралија и конечно и во Македонија.