Skip to content Skip to footer

LINDEMANS KRIEK

150 ден

LAMBIC / 250 ml / 3,5 % alc / BELGIUM

Нема на залиха

Опис

 

ABV: 3.5% – OG: 1.056 – IBU: 18
Состојки: Вода, јачменов слад, пченица, концентрат од цреша, шеќер, природна арома на цреша, хмељ, квасец.

Нутриционистички карактеристики: Волумен. (355 ml). Калории: 220; Сода 30 mg (1% DV); Јаглехидрати  34 g (11% DV); Шеќери 16 g; протеини 1 g (2% DV).

Lindemans Kriek е член во групацијата на белгиските семејни пиварници.   Се произведува повеќе од 35 години, и пиво кое што крие многу тајни во техниката на неговото производство. Lindemans Kriek е пиво со спонтана ферментација кое што се прави со едногодишно одлежано ламбичко пиво во дабово буре и чист сок од цреша. Има прекрасна црвена боја и деликатесна овошна свежина, и совршен баланс помеѓу киселото и слаткото. Познатиот пивски гуру Мајкл Џексон го прогласи ова пиво за топ 5 најдобри пива во светот. Поради неговата леснотија во конзумирањето совршено е добро и за дамите. Избалансирана овошна арома, прекрасна стабилна црвена пена со розов прстен, мала киселост од плодовиите од цреша. Совршен пијалок со десерт.

ПРОФИЛ НА ПИВО
Алкохол: 3,5%
Волумен: 25 мл
Се служи на температура од 2 до 3°C