Skip to content Skip to footer

HOEGAARDEEN

110 ден

BELGIAN WHITE / Blanche / 4,9 % / 330 мл/ БЕЛГИЈА

Нема на залиха

Категории , Product ID: 9919

Опис

Hoegaarden Blanche: e бело пиво кое што потекнува од истоимениот град во Белгија. Класичен претставник на witbier стилот на пиво, стилски префинето и избалансирано. Главната состојка на ова пиво е пченицата во комбинација со малку јачменов слад. Овој стил бил создаден од монаси од селото уште во 1445 година. Првобитно пивото било кисело, а со текот на годините почнале да додаваат зачини како кора од портокал и коријандер.

Стил на пиво: witbier, blanche
Земја на потекло Белгија
Alc. 4,9% vol
вол 330 мл