Skip to content Skip to footer

FRANZISKANER DUNKEL

130 ден

Weissbier Dunkel /  500ml / 5% alc / GERMANY

Нема на залиха

Категории , Product ID: 8831

Опис

ПРОФИЛ НА ПИВО:

Стил на пиво: wheat beer (dunkelweizen)
Производител: Spaten-Franziskaner-Bräu
Волумен: 500 мл
Алкохол: 5%
Содржи пченичен и јачменов слад
Земја на потекло: Германија

Franziskaner Dunkel е одличен репрезент на темните пченични пива со стабилна пена костенлива боја, овошни естери во кои бананата доминира сосема минимално. Доста освежителен и ароматичен карактер, Погорчливо е за разлика од светлата верзија на Францисканер