Skip to content Skip to footer

Brewdog Elvis Juice IPA 0.33 l

180 ден

GRAPEFRUIT IPA / 330 ml/ 6.5 % alc / SCOTLAND

Нема на залиха

Категории , , Product ID: 2569

Опис

Производител: BrewDog PLC
Земја на потекло: Шкотска
Процент на алкохол: 6,5%
Волумен: 330 ml

Состојки: вода, јачменов слад, грејфрут, портокал, хмељ, квасец

Brewdog Elvis Juice IPA 0.33 l е овошно пиво со силен вкус, и ноти на грејфрут кој го прават овој тип на India Pale Ale да има чиста горчлива нота.

ИСТОРИЈА НА ПИВОТО

Како што не одушевуваше кралот на рокенролот Елвис Присли, со неговата музика, така и ова пиво ќе ве освои со неговиот вкус. Првобитно идејата беше да се додеде сок од овошјето, но потоа мајсторите пивари одлучија да извлечат уште повеќе арома од него и да ја искористат и кората од овошјето и додадат и портокал на сето тоа, збогатено со два вида на слад и пет вида на хмељ.  Пивото има темна килибарна боја (односно amber) и беа стабилна пена. Интензивна арома на грејфрут, портокал, тропско овошје, лимун, нотите на сладот ја збогатуваат свежината на пивото.

Се служи на температура од 7–9 ° C. и во чаша со подлога односно во форма на лале.

Одлично се спарува со бургери, пржени компирчиња па и димени ребра.

 

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Brewdog Elvis Juice IPA 0.33 l”