Skip to content Skip to footer

GREEN KILLER

220 ден

INDIA PALE ALE / 330 ml / 6.5 % alc / BELGIUM

солидно захмељено пиво со високо рангирана горчина, моќни ароми,

На залиха

SKU: 134582 Категорија Ознаки: , , , Product ID: 393

Опис

Произведено е во 2014 година. Green Killer IPA e Белгиска верзија на India Pale Ale солидно захмељено пиво со високо рангирана горчина, моќни ароми, во кои се чувствуваат ноти на цитрус и зачини. Пиво за вистинските познавачи, благодарение на 4 совршени типа на хмељ, златно жолта боја и стабилна кремаста пена, полно тело и совршена арома. На прв впечаток добивате овошни ноти на праска и ананас со суптилна позадина на цитрусот. Овошноста во пивото продолжува да расте во вкусот и е совршено избалансирана со нагласената горчина во финишот. Пиво кое што ќе ве воодушеви во неговиот вкус, совршено е со разни аперитиви и лесни јадења, добро е и во комбинација со јадења од риба, школки, бело месо, омлети и свежи сирења. Интересно е дека името на пивото е од маскотата на пиварата и чуварот на Брасери де Сили Според една анегдота кучето Килер една ноќ забележало како некои туѓинци влегуваат во имотот, со голема веројатност се смета дека тоа биле конкурентите кои биле љубоморни на успехот на пиварата и нивниот најнов рецепт. Разбеснетото куче ги натера да побегнат, ржејќи со неговите заби, и поради тоа си доби посвета и почесно место на етикатата на новото пиво.

Боја:  Блонд пиво златно жолта боја
процент на алкохол: 6.5% vol. alc.
Препораки: Се служи на температура помеѓу 5 ° C и 8 ° C
Состојки: Вода, пале слад, шеќер, хмељ, Kent, Hallertau, Columbus, Cascade, Ahtanum и Styrian

 

Дополнителни информации

Beer Type

India Pale Ale, Lager

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “GREEN KILLER”