Skip to content Skip to footer

BALADIN POP

150 ден

AMERICAN PALE ALE / 330 ml / 6 % alc / ITALY

Популарно пиво, пријатно, едноставно, освежително и конзервирано.

Нема на залиха

Категории , , Product ID: 3306

Опис

POP е првото Италијанско крафт пиво во лименка. Лесно пиво со златно жолта боја и бела пена. На носот преовладуваат ароми на цитрус, лесни и овошни ароми и житни ноти во финишот. Горчината на хмељот е со среден интензитет, пријатно и лесно пиво создадено токму со цел да биде популарно

Волумен 330 мл
Алкохол: 6%
Се служи на температура од 8-10 °C
Се препорачува со лесно јадења и разни видови на сирења

ИСТОРИЈА НА ПИВОТО

Создадено е во 2015 година како прво Италијанско крафт пиво во лименка, која што до тогаш беше синоним за пиво со лош квалитет. Идејата се оформи да биде популарен производ и да се смени перцепцијата за пивото во лименка. Но и инспирирано од уметноста од 50тите и 60тите години и на тој вид на музика која што се дефинира со тоа име.