Skip to content Skip to footer

BALADIN ISAAC WITBIER

190 ден

WITBIER (BLANCHE) / 750ml / 5% alc / ITALY

„Свежо на непцето, со лесно тело и доста питко пиво.“

Нема на залиха

Категории , Product ID: 3286

Опис

Бледо жолта боја, малку матно со фина и стабилна пена, на нос доминираат пријатни ноти на цитрус и деликатна пикантност, која што се зголемува како што се загрева пивото. Потоа доаѓа хармонијата од житните култури, коис е спојуваат подоцна со деликатните флорални ноти избалансирани со зачини.
СОСТОЈКИ – Вода, јачменов слад, пченичен слад, пченка, мешавина на зачини и кори од портокал, хмељ, шеќер, квасец
КАРАКТЕРИСТИКИ:
Волу,мен: 750/330мл
Процент на алкохол: 5%
Екстракт: 12,7
Боја: 6-8
Горчина: 8-10
Се служи на температура од 8-10 ° C
Се препорачува да се конзумира со : деликатни варени и зачинети риби, бело месо, меки сирења и моцарела.
ИСТОРИЈА НА ПИВОТО:
 Во 1997 година Тео го доби својот прв син на кое што му беше дадено името Исак. Веднаш по неговото раѓање заедно со неговата сопруга решија името на пивото да го носи и името на синот на Тео. Исак е едно од темелите и основните пива на пиварата Баладин. Затоа се роди и првото Италiјанско занаетчиско пченично пиво, кое што долго време е референца за стилот кое што пивскиот ловец и гуру Michael Jackson го декларира како едно од најдобрите бели пива во светот. Интересен податок е и дека името на таткото на Џексон е исто така Исак.