Skip to content Skip to footer
-20%

BALADIN ELIXIR

600 ден

BELGIAN STRONG DARK ALE / 750ml / 10% alc / ITALY

 

На залиха

Категории , Product ID: 3297

Опис

ELIXIR е пиво со килибарна боја полно тело и компактна пена. Изобилство на ароми од сладот, житарките, ароми на суво овошје и бело чоколадо. Се постојано се развива до последната голтка. Во устата впечатлива е блажината од сладот, со тонови на сувото овошје, бисквити, ванила и цитрусни ноти кои ја комплетираат неговата сложеност. Пиво за љубителите на вино

Волумен: 750 ml
Алкохол: 10%
Се служи на температура од 10-12 °C

се препорачува со јагнешко месо, козјо сирење, и други тврди и екстремни сирења.

ИСТОРИЈА НА ПИВОТО

Од крајот на 90тите години креаторот на пивото Тео Мусо се обидуваше да создаде тип на квасец кој што ќе бидат карактеристика на неговите пива. со истражување на различни видови на ферментирани пијалоци успеа да изолира еден квасец од Шкотско виски. После долгогодишно тестирање конечно почна да го користи во 2004 година во рецептот за новото пиво. Така се создаде пивото Еликсир кое е во серијалот на класиците на Баладин