Skip to content Skip to footer

ASAHI SUPER DRY

130 ден

PILSNER / 330 ml/ 5% alc / JAPAN

„Јапонско Премиум пиво број 1“

Нема на залиха

Категории , Product ID: 2992

Опис

Asahi Super Dry јапонско пиво со благ вкус и деликатна зачинета арома.

ИСТОРИЈА НА ПИВОТО ASAHI

Се произведува во Осака по Германска технологија 1889 г, Асахи е едно од најпопуларните пива во Јапонија и синоним за Јапонското пиво низ светот.

Типично за Азиските пива, Јапонското пиво Асахи се произведува со ориз како верзија на слад, збогатено уште и со пченка, кое што го прави пивото нежно и слатко. Специјалната работа за благиот вкус на пивото е квасецот, кој што на пивото уште му дава освежителна и сува арома во сито време. Покрај оризот и пченката се користи и еден дел на јачменов слад. Јапонскиот збор Karakuchi значи сув и укажува на меѓусебната игра на различните видови на житарки и избалансираноста на хмељот.

Златно жолта боја и бела пена, најдобро се служи на температура од  5-7 ° C во тенка висока чаша. Идеално е со многу јадења од Азиската кујна како и супи, салати, суши.

Производител: Asahi Breweries
Потекло : Japan
процент на алкохол: 5.2%
волумен: 330 mlЖ
Состојки: вода, јачменов слад, пченка, ориз, хмељ, квасец