МУЗИКА И ПИВО

РОКЕНРОЛ ПИВАРСТВОТО СЕ ВРАЌА ВО МОДА, НО СО ТУЖБА. БЕНДОТ GUNS’N’ ROSES ЌЕ ЈА ТУЖИ ПИВАРАТА КОЈА ГО ЛАНСИРАЛА ПИВОТО GUNS’N’ROSE BEER

Но, сепак до групата се согласуаваат дека потрошувачите на ова гледаат како на официјален производ кој сепак ќе им нанесе извесна штета.  Прочитај

КОНЦЕРТИ: „САКАМ ПИВО.МК“ ПРЕПОРАЧУВА David Bowie – International Tribute by Mr.Ziggy and GlassSpiders

По успешниот настап и одличните реакции на публиката, кон трибјут бендот за (Depeche Mode) – Sneakers, кој се одржа оваа година во Скопје на 16 февруари во малата сала на ВИП Арената – Борис Трајковски, овој пат, одиме чекор понатаму и со задоволсство ви го најавуваме концертот на Mr. Ziggy And The GlassSpiders, трибјут бендот за легендарниот (David Bowie), кој ќе се одржи на 31 март, сабота, во малата сала на ВИП Арената – Борис Трајковски. 

Прочитај

СИНОТ НА ЏЕЗ ЛЕГЕНДАТА ТЕЛОНИУС ЌЕ ТУЖИ ПИВАРНИЦА ОД КАЛИФОРНИЈА

САН ФРАНЦИСКО: Синот на познатата џез легенда Телониус Монк ќе ја тужи пиварницата во Калифорнија North Coast Brewing’ тврдејќи дека ја користеле сликата на неговиот татко на шишињата и пакувањата на нивниот Белгиски стил на ејл пиво и другите рекламни материјали без при тоа да имаат дозвола за користење. Прочитај

МУЗИКА И ПИВО: Island Records СОЗДАДОА МУЗИЧКИ ИНСПИРИРАНО ПИВО ОД КРАФТ ПИВСКАТА СЦЕНА

Легендарната издавачка куќа Island Records зад која стојат артисти како Боб Марли, Грејс Џонс, U2,   Island Records – влегува на пивскиот пазар со сопствен серијал на лименки на крафт пиво.  Прочитај

СО МУЗИКАТА НА VELVET UNDERGROUND ДОБРО ОДГОВАРА ПИВОТО Kölsch

warhols_exploding_plastic_inevitable_with_nicoDRAFT MAGAZINE: Пејачката која ја познаваме под името NICO била веќе етаблиран модел, харизматична глумица и пејачка, кога кон крајот на шеесетите години се запознава со уметникот Енди Ворхол. Ворхол бил тој кој стоел зад албумот The Velvet Underground & Nico, еден од најголемите во историјата на рокенрол музиката. Прочитај