Занимливости

ВЕЛОСИПЕДИСТ ИСЦРТАЛ ТРАСА СО ПИВСКА ЧАША

Несекојдневна посвета на неговото омилено пиво, овие денови испишал белгискиот велосипедист Баво Денекер од Антверпен – ја извозил велосипедската траса долга 277 километри, исцртувајќи со тоа пивска чаша со логото на пивото Дувел. Импресионирани од тој потег, пиварата дома му испорачала контингент од своето славно пиво.

Прочитај

КРЕАТИВНИ АРТ ПИВСКИ ИДЕИ КАКО ДА ГИ ПРЕЖИВЕЕТЕ ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ

Оваа година Велигденските празнувања ќе бидат запаметени како едни од најздодевните и најтажните, особено кога ќе се потсетиме на убавите излети и дружења со семејството и пријателите со сите благодети кои што ни ги нуди Велигденскиот Понеделник.

Прочитај

ШВАЈЦАРИЈА: ПИВО НА ПОШТЕНСКИТЕ МАРКИ

Минатиот месец Швајцарија издаде две поштенски марки под името Bierbraukunst или Умешноста во пиварството – на едната марка е кригла од светло пиво, а на другата чаша од темно пиво. Марките се издадени по повод 125 годишнината од доминацијата на пивото над виното на пазарот на Швајцарија.  Прочитај

ДВЕ ЛИМЕНКИ ПИВО ОД 1936 Г. ПРОДАДЕНИ ЗА 2270 ФУНТИ

Две лименки пиво од стилот пале але од пиварата Фелинфоел од Велс, за кое се смета дека е првата лименка пиво која што е направена надвор од САД, се продаден на аукција за 2270,50 фунти, вклучувајќи ги сите такси. Прочитај

НАЈГОРЧЛИВИ ПИВА НА СВЕТОТ СПОРЕД IBU ПАРАМЕТАРОТ

Горчината на пивото доаѓа од количината на хмељот употребен во пивото а се мери според меѓународната единица за горчина на пиво – IBU (International Bitterness Unit). За секој стил на пиво одредена е минималната горчина, а за тие што надминуваат влезени се во Гинисовата книга на рекорди.  Прочитај

ИТАЛИЈА: ВО МИЛАНО СЕ ПРОИЗВЕДУВА ПИВО ОД СТРАНА НА ЗАТВОРЕНИЦИ

Во Милано се роди едно ново занаетчиско пиво кое се нарекува Malnatt, а го произведуваат верувале или не затвореници. Овој интересен проект произлегува од соработката помеѓу три различни милански затвори (Сан Виторе, Болате и Опера), а проектот се однесува за прашањето за помагање на реинтеграција на затворениците.  Прочитај

БЕЗАЛКОХОЛНИТЕ ПИВА ВО ЕВРОПА СЕПАК СОДРЖАТ АЛКОХОЛ

Колку безалкохолното пиво е навистина безалкохолно зависи од земјата од каде што ќе го купите. Различни држави имаат различни стандарди. Исто така тоа ги следи и културните разлики.

Прочитај