ОД БАЛКАНОТ

МУЗИЧКИОТ МАГАЗИН ROLLING STONE ЛАНСИРА СВОЕ ПИВО

СИЕТЛ: Пиварата Elysian Brewing Company, на Anheuser-Busch, и популарниот музички магазин Rolling Stone, направија заедничко пиво именувано како Elysian Rolling Stone Lager – пиво, креирано на тој начин што ќе го пренесе духот на музиката и направи светот малку подобар.

Прочитај

СОФИЈА: BALKAN BEER BASH Е НАЈНОВИОТ И НАЈСЕРИОЗЕН ПИВСКИ НАСТАН ВО БУГАРИЈА ЗА 2020

Неодамна од нашите пријатели од Бугарија дознавме дека се подготвува првото издание на BALKAN BEER BASH во Софија, што е и прв посериозен настан или дводневен фестивал на крафт пива со тенденција да биде еден од најсилните во регионот. Прочитај

ТЕЛЕГРАФ: СРБИЈА ВТОРА НА ЛИСТАТА ЗЕМЈИ ОД КОИ ЕУ УВЕЗУВА ПИВО, ЗАД МЕКСИКО А ПРЕД САД

Земјите членки на ЕУ минатата година увезоа 57 милиони литри пиво од Србија, што е за 12 % од вкупната количина на увезено пиво од земјите кои не се членки на ЕУ, Прочитај

ШОК ВО BIP: СВЕТОЗАР JАНЕВСКИ ГО ЗАТВАРА БЕЛГРАДСКИОТ ГИГАНТ

ТЕЛЕГРАФ, СРБИЈА – Познатата Белградска Индустрија на Пиво (БИП) најверојатно ќе биде повторно затворена. На вработените во производствениот погон поделени им се отказни решенија, а што ќе биде со работниците сеуште не е познато.

Прочитај

ХРВАТСКА: ПИВАРАТА „МЕДВЕДГРАД“ ОТВАРА НОВ ПОГОН ОВОЈ ВИКЕНД

Во Сабота на 11 ти Мај пиварата Медведград го отвара својот нов погон односно фабрика во Загреб. Станува збор за една од најмодерните крафт пивари во регионот и пошироко, и врв на нивната работа и успех во годината во која Медведград го слави 25тиот роденден. Во јубилејната година пиварата има намера да вари 23 видови на пиво, а на отварањето ќе се понудат 16. Прочитај